Tajemný axolotl: Zvíře, které nestárne?

Axolot

Axolotl mexický unikát

Axolotl mexický je fascinující tvor, který jako by se zastavil v čase. Zatímco většina obojživelníků prochází metamorfózou z vodních larev do suchozemských dospělců, axolotl si uchovává svůj larvální vzhled po celý život. To znamená, že si ponechává své roztomilé žábry, které mu vyčnívají z hlavy jako rozcuchaný účes. Tento jev se nazývá neotenie a je u obratlovců poměrně vzácný. Axolotl mexický je tak vlastně dospělým pulcem, který je schopný rozmnožování. Jeho přirozeným prostředím jsou jezera Xochimilco a Chalco v Mexiku, avšak v důsledku znečištění a ztráty biotopu je v současnosti kriticky ohrožený. Axolotlové jsou masožravci a živí se hmyzem, červy, korýši a malými rybkami. Zajímavostí je, že axolotl má neuvěřitelnou schopnost regenerace. Dokáže obnovit ztracené končetiny, ocas, části srdce a dokonce i mozku. Tato úžasná schopnost z něj činí předmět intenzivního vědeckého výzkumu, zejména v oblasti regenerativní medicíny.

Charakteristika a vzhled axolotla

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) je fascinující obojživelník, který si získal popularitu po celém světě. Jeho jedinečný vzhled a neobvyklý životní cyklus z něj dělají předmět zájmu vědců i chovatelů. Axolotl patří do čeledi axolotlovitých a pochází z jezer Xochimilco a Chalco v Mexiku. Na rozdíl od většiny obojživelníků, kteří procházejí metamorfózou z vodní larvy do suchozemské formy, axolotl si zachovává svůj larvální vzhled po celý život. Tento jev se nazývá neotenie. Dospělí jedinci mají zploštělé tělo s dlouhým ocasem, který jim umožňuje obratné manévrování ve vodě. Charakteristickým znakem jsou vnější keříčkovité žábry umístěné po stranách hlavy. Ty axolotlovi slouží k dýchání pod vodou. Zbarvení axolotlů je velmi variabilní a pohybuje se od tmavě hnědé přes olivově zelenou až po růžovou či albínskou formu s červenýma očima.

Domovinou je Mexiko

Axolotl, tento roztomilý obojživelník s věčně usměvavým výrazem, pochází z Mexika. Konkrétně obývá jezera a kanály v okolí Mexico City, kde byl po staletí nedílnou součástí aztécké mytologie a kultury. Bohužel, v současnosti je axolotl kriticky ohroženým druhem. Znečištění vod, ničení jeho přirozeného prostředí a zavlečení predátorských ryb způsobily drastický pokles jeho populace. Axolotl je přitom fascinujícím příkladem neotenie, což znamená, že si zachovává své larvální znaky, jako jsou vnější žábry, i v dospělosti. Zatímco většina obojživelníků prochází metamorfózou z vodního larválního stádia do suchozemské dospělé formy, axolotl zůstává věrný vodnímu živlu po celý svůj život. Tato vlastnost, spolu s jeho neuvěřitelnou schopností regenerace, z něho činí předmět intenzivního vědeckého výzkumu. Vědci doufají, že pochopení mechanismů, které axolotlovi umožňují regenerovat končetiny, orgány a dokonce i části mozku, by mohlo vést k vývoji nových léčebných postupů pro lidi.

Axolotl v ohrožení

Axolotl mexický, fascinující obojživelník s úsměvem na tváři, se bohužel potýká s hrozbou vyhynutí ve volné přírodě. Jeho přirozeným prostředím jsou kanály a jezera v okolí Mexico City, avšak rozrůstání města a znečištění vodních toků vedou k drastickému úbytku populace axolotlů. Zavlečené druhy ryb, které se živí axolotlími vajíčky a larvami, představují další vážný problém. Axolotlové jsou pro vědce nesmírně cenní. Jejich neuvěřitelná schopnost regenerace, včetně končetin, srdce a dokonce i částí mozku, je předmětem intenzivního výzkumu. Ochrana axolotlů a jejich přirozeného prostředí je proto klíčová.

Axolotl, tvor s úsměvem věčného mládí, nám připomíná, že i v proměnlivosti života se skrývá krása.

Zdena Špačková

Domácí chov axolotlů

Axolotl mexický, známý také jako vodní dráček, je fascinující obojživelník pocházející z jezer Mexika. Jeho neotenický vývoj, díky kterému si zachovává své larvální znaky i v dospělosti, z něj činí unikátního tvora. V domácích chovech je axolotl stále oblíbenější. Pro jeho chov je nezbytné pořídit dostatečně velké akvárium s chladnější vodou, ideálně o teplotě 16-20 °C. Axolotli jsou masožravci a jejich strava by se měla skládat z živé potravy, jako jsou žížaly, patentky nebo larvy komárů. Důležité je zajistit jim klidné prostředí bez stresu, protože jsou náchylní k onemocněním. S trochou péče a pozornosti se z axolotla může stát zajímavý a nenáročný společník, který vám poskytne hodiny zábavy při pozorování jeho neobvyklého chování.

Čím krmit axolotla

Axolotl mexický, roztomilý obojživelník s věčně usměvavým obličejem, si získává srdce chovatelů po celém světě. Stejně jako o každého jiného mazlíčka, i o axolotla je třeba se správně starat, a to zahrnuje i správné krmení. Axolotli jsou masožravci, jejich jídelníček by se tedy měl skládat především z živočišných bílkovin. Vhodné jsou například žížaly, patentky, larvy komárů nebo dafnie. Tyto druhy potravy jim dodají potřebné živiny pro zdravý růst a vývoj. Dospělí jedinci ocení i kousky masa, například hovězího srdce nebo rybího filé. Důležité je dbát na velikost potravy, axolotl by ji měl zvládnout bez problémů spolknout. Krmení axolotla by mělo být pravidelné. Mladé jedince krmíme denně, dospělé stačí 2-3x týdně. Vždy odstraňte zbytky potravy z akvária, aby se nekazila voda.

Péče o akvárium pro axolotla

Axolotl, roztomilý obojživelník s věčně usměvavým obličejem, si získává srdce stále většího počtu chovatelů. Péče o něj se liší od péče o běžné akvarijní rybky. Axolotl je chladnokrevný živočich a teplota vody by neměla přesáhnout 22 °C. Vyšší teploty ho stresují a oslabují jeho imunitní systém. Akvárium by mělo být dostatečně prostorné, pro jednoho axolotla se doporučuje minimálně 100 litrová nádrž. Důležitá je i filtrace vody, axolotli jsou citliví na čistotu vody. Voda by měla být filtrována přes externí filtr s nízkým průtokem, aby axolotla proud vody nestresoval. Dno akvária by mělo být pokryto jemným štěrkem, který axolotl nedokáže spolknout. Nikdy nepoužívejte ostré kameny nebo písek, mohlo by dojít k poranění trávicího traktu.

Rozmnožování axolotlů

Axolotlové, fascinující obojživelníci s neotenickým vývojem, se rozmnožují v zajetí poměrně snadno. Dospívají ve věku 18 až 24 měsíců. Samci jsou obvykle větší a štíhlejší než samice, s výraznější kloakou. Rozmnožování probíhá v zimních měsících, kdy teplota vody mírně klesne. Samec vypustí spermatofor, balíček spermií, který samice nasaje do své kloaky. Po oplodnění naklade samice stovky vajíček, které pečlivě upevní na rostliny nebo jiné předměty v akváriu. Líhnutí probíhá přibližně po dvou týdnech a malé larvy axolotlů se živí nejprve vaječným žloutkem a poté drobnými bezobratlými. Péče o potomstvo je u axolotlů minimální, rodiče se o vajíčka ani larvy nestarají. Je důležité zajistit dostatek úkrytů pro malé axolotly, protože jsou náchylní ke kanibalismu.

Vlastnost Axolotl Člověk
Životní prostředí Voda Souš
Délka života (průměr) 10-15 let 79 let (Česká republika, 2023)
Regenerační schopnosti Vysoké (končetiny, orgány) Omezené (kůže, játra)

Zajímavosti o axolotlech

Axolotl mexický, vědecky známý jako Ambystoma mexicanum, je fascinující obojživelník, který si získal srdce mnoha lidí. Jeho jedinečné vlastnosti a roztomilý vzhled z něj dělají oblíbený objekt zájmu. Co ale dělá axolotly tak výjimečnými? Jedním z nejzajímavějších rysů axolotlů je jejich neotenie. To znamená, že si zachovávají své larvální znaky i v dospělosti. Na rozdíl od ostatních obojživelníků, kteří procházejí metamorfózou, axolotlové si nechávají své žábry a žijí trvale ve vodě.

Axolotlové jsou také známí svou neuvěřitelnou schopností regenerace. Dokážou obnovit ztracené končetiny, ocas, části srdce a dokonce i mozku. Tato pozoruhodná schopnost z nich dělá předmět intenzivního výzkumu v oblasti regenerativní medicíny. Axolotlové pocházejí z jezera Xochimilco v Mexiku, ale bohužel, jejich populace ve volné přírodě je kriticky ohrožena znečištěním a ničením jejich přirozeného prostředí.

Naštěstí se axolotlové snadno chovají v zajetí a jsou oblíbenými domácími mazlíčky.

Publikováno: 12. 12. 2024

Kategorie: příroda